Szakértőink
Ha mozgásszervi problémánk van, fáj a vállunk, a térdünk, - különösen 40-50 év felett - gyakran rámondjuk: biztos reuma. Különböző testrészeik fájdalmai sokszor még a naponta szükséges alvást is gátolják. Kérdéseinkre dr. Halász Katalin reumatológus szakorvos a Szent János Kórház Reumatológiai Osztályának főorvosa – a Magyar Reumatológusok Egyesülete, a Magyar Oszteoporózis és Oszteoarthrológiai Társaság tagja - válaszol.
A minap kismama barátnőm aggódva mesélte, bár anyatejen nőtt fel 8 hónapos koráig fia, most, hogy már nem szopik, a tejet semmilyen formában nem kéri. Más gyermek, - vagy akár felnőtt – a halas ételeknek már a hallatán is megborzong. Ez vajon az ember természetes reakciója volna az un. ételallergia ellen vagy valami más. Egyáltalán, mi is az az ételallergia, mitől van az, hogy az egyik embernek a tejtől, a másiknak a lisztes ételektől – és még sorolhatnánk az ételek listáját, – kisebb-nagyobb allergiás tünetei jelentkeznek. Kérdéseinket dr. Barna Mária professzor asszony válaszolta meg.
A művészetek képviselői közül Puccini, Cézanne, Hemingway, a politikában Hruscsov, Fidel Castro, a médiában Erős Antónia, a sportban Faludy András kajakos – közös nevezőjük – a diabétesz, vagy más szóval cukorbetegség. Mit értünk a diabétesz alatt, hogyan alakul ki a betegség, és mi a teendő? Egyáltalán gyógyítható-e, vagy ha valakinél diagnosztizálják, akkor annak tudomásul kell vennie, hogy élete hátra lévő részét ebben az állapotban kell leélnie? A kérdéseket a II. típusú – tehát nem a vele született – cukorbetegség kapcsán Dr. Horváth-Varga Bettina, a Szent Imre Egyetemi Oktatókórház Anyagcsere Központ osztályos orvosa válaszolja meg.
Az egyszerű ember számára az anyagcsere szó szinte egyenlő a test nyílásain történő ürítési aktussal. Pedig messze nem erről van szó. A táplálkozás során magunkhoz vett ételek és italok a szervezetben bonyolult folyamatok révén átalakulnak, majd a melléktermék eltávozik. Kérdések sora vetődik fel ennek kapcsán. Melyek az előbb említett bonyolult folyamatok, az embernek mely testrészei, szervei vesznek részt - és hogyan - ezekben a folyamatokban? Egyes tünetek, mint például a hasmenés, vagy a székrekedés, a hányás az anyagcsere zavarai, kérdés azonban mikor célszerű ezzel orvoshoz fordulni. A kérdésekre Dr. Kolbenheyer Erik belgyógyász, gasztroenterológus szakorvos válaszol.
Vajon milyen érzés az, amikor hirtelen, minden előzetes jelzés nélkül rátör az emberre egy olyan rosszullét, amivel korábban sosem találkozott? Számos kérdés merülhet fel a kapott válaszok kapcsán. Ezeket igyekszik megvilágítani Dr. Sárosi Andrea, pszichiáter, klinikai farmakológus, rehabilitációs szakorvos kérdéseinkre adott válaszaival.